W 2017 roku Kościół obchodził 100 rocznicę objawień w Fatimie. Członkowie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi wraz z sympatykami i wspierającymi ich darczyńcami postanowili uczcić ten jubileusz. Chcieli to zrobić, spełniając wolę Niepokalanej objawioną trójce portugalskich pastuszków, tzn. modląc się na różańcu i zachęcając do tego innych. Pod hasłem „Sto różańców na stulecie Fatimy” SKCh im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało na terenie większych miast Polski publiczne spotkania modlitewne, na które zapraszano wszystkich chętnych.
Akcja zakończyła się poważnym sukcesem. Nie 100, jak przewidywano na początku, ale 149 razy na spotkania przygotowane przez młodych katolików stawiali się wierni różnych grup wiekowych oraz stanów, by modlić się wspólnie. Łącznie w ramach inicjatyw modlitewnych SKCh im. Ks. Piotra Skargi różaniec odmawiało około czternaście tysięcy ludzi (w tym także osoby duchowne). W wielu z różańców udział brali członkowie zarządu Stowarzyszenia, w tym prezes Sławomir Olejniczak.
Publiczne różańce – intencje modlitewne i zasięg inicjatyw
Najczęściej modlono się w intencji wynagrodzenia Bogu za publiczne zgorszenia oraz o odnowę moralną Polski i Polaków. We Wrocławiu różaniec odmawiano za prześladowanych chrześcijan. W wielu miastach wierni dołączali swoje osobiste intencje oraz powtarzali intencje obrane przez organizatorów.
W 2017 roku modlono się na terenie: Białegostoku, Bydgoszczy, Bytomia, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kędzieżyna-Koźla, Kielc, Krakowa, Legnicy, Lublina, Łodzi, Łomży, Olsztyna, Wejherowa, Wrocławia, Zakopanego i Zielonej Góry. O niektórych takich wydarzeniach informowały media: TVP3, Telewizja Trwam, lokalne rozgłośnie radiowe.
Kontynuacja akcji rozpoczętej przez SKCh im. Ks. Piotra Skargi
Koniec jubileuszu fatimskiego nie jest równoznaczny z zaprzestaniem organizowania publicznych spotkań różańcowych. Wręcz przeciwnie, już w 2018 roku do wymienionych wyżej miejsc spotkań modlitewnych doszły nowe: Gdynia, Gniezno, Iława, Leszno, Ostróda, Pabianice, Pruszcz Gdański, Radom, Radzyń Podlaski, Tczew i Zgorzelec. W 2020 roku kontynuowano publiczne różańce m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie, Białymstoku i Zakopanem.
Potężny kryzys wiary jaki przechodzi Kościół w Europie i na świecie wymaga zaangażowania wszystkich katolików. Pod koniec drugiej dekady XXI wieku już widać jasno, że zaradzić mu może tylko Bóg. Nie uczyni tego jednak bez współpracy z naszej strony, gdyż nie na darmo obdarzył nas wolną wolą. Inicjatywa publicznych różańców na ulicach polskich miast to najlepsza metoda na odnowę świata i duchowe wzmocnienie Polski. Warto zatem włączać się w takie inicjatywy jak ta zorganizowana przez SKCh im. Ks. Piotra skargi poprzez osobiste uczestnictwo i mobilizowanie rodziny, przyjaciół i sąsiadów.