Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi regularnie staje w obronie fundamentów cywilizacyjnych, takich jak wolność religijna chrześcijan. Jego przedstawiciele niejednokrotnie podkreślają konieczność obrony cywilizacji. Projekty takie jak Obrona Kościoła, czy też działalność powołanego z inspiracji SKCh instytutu Ordo Iuris wskazują na skuteczność dobrej organizacji i szybkiego reagowania w obronie prześladowanych.
Prześladowany każdy, tylko nie chrześcijanin
Niestety współcześnie bardzo często spotykamy się z lekceważeniem problemu prześladowania chrześcijan. Gazety, telewizja, internet często zwracają uwagę na prześladowania mniejszości seksualnych. Jednak jest to zjawisko w wielu przypadkach wyolbrzymione. Wszak w wielu przypadkach mniejszości seksualne są wręcz uprzywilejowaną grupą. Doszliśmy bowiem do sytuacji, że stanowią one wręcz grupę uprzywilejowaną w niektórych kręgach.
Incydentalnie prasa i portale internetowe zajmują się także kwestią praw osób niepełnosprawnych oraz sytuacją osób o innym kolorze skóry. Tym pierwszym służą ujawniane co jakiś czas pojedyncze przypadki skrajnych zachowań lub wręcz przestępstw. Obraz medialny takich przypadków ma sugerować występowanie jakiejś zorganizowanej dyskryminacji.
Podobnie w przypadku osób o innym kolorze skóry – rasizm systemowy, którego faktycznie nigdy nie było w Polsce, jest naszemu społeczeństwu przypisywany w ramach globalnych działań, takich jak mocno kontrowersyjna inicjatywa Black lives matter. Ruch ten – obok kwestii rzekomego systemowego niedostatku praw dla osób czarnych – podnosi także postulaty kojarzone z radykalnymi partiami komunistycznymi.
Wolność chrześcijanina i wolność człowieka
Organizacje zrzeszające katolików świeckich, jak choćby Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi podkreślają, że to chrześcijanie stanowią najbardziej prześladowaną grupę religijną na świecie. Według Światowego Indeksu Prześladowań organizacji Open Doors wśród krajów najbardziej prześladujących chrześcijan znajdują się: Afganistan, Korea Północna, Somalia, Libia, Jemen, Erytrea, Nigeria, Pakistan, Iran i Indie. Jednak nie usłyszymy na ten temat wiele od złotoustych polityków, ani od zatroskanych rzekomo o losy szarego człowieka przedstawicieli mediów. Pamiętają o tym jednak organizacje konserwatywne, takie jak SKCh im. Ks. Piotra Skargi.
Tymczasem wolność praktykowania religii katolickiej sprzyja wolności człowieka jako takiej. Zdaje sobie z tego sprawę Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi, które organizuje akcje takie jak Marsz dla Życia czy osławiona „Nie wstydzę się Jezusa”. Akcje te sprzyjają budowaniu przekonania o wartości, jaką stanowi dla człowieka jego religia.
Jak zauważył Michael Novak, to w znacznej mierze dzięki chrześcijaństwu doszliśmy do ekonomii wolnorynkowej czy też do instytucji ograniczonego rządu. Wystarczy bowiem wspomnieć, jak wyglądał świat przedchrześcijański, zdominowany przez pogaństwo. Niewolnictwo, walki gladiatorów, pogarda dla drugiego człowieka a gdzieniegdzie nawet ofiary z ludzi stanowiły codzienność. Po dziś dzień w państwach niechrześcijańskich, takich jak tak zwane teokracje islamskie czy Korea Północna obserwujemy przemoc wobec kobiet, czy szerzej rozumiane zniewolenie człowieka.