Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi
Historia Stowarzyszenia i Instytutu Ks. Piotra Skargi. Informacje i opinie na temat obecnej działalności środowiska katolików skupionych wokół Stowarzyszenia.

Jak powstawała gender-konwencja i dlaczego została przyjęta

By admin on 26 kwietnia, 2021

konwen
Konwencja o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy w dniu 7 kwietnia 2011 r., a otwarta do podpisu i ratyfikacji dnia 11 maja 2011 r. Nastąpiło to pomimo tego, że „szereg państw nie było zadowolonych z tekstu Konwencji, który nie był negocjowany w duchu osiągnięcia jak najszerszego konsensusu”. Zignorowano przy tym głosy dziesiątków tysięcy obywateli, którzy dali swój wyraz sprzeciwu wobec konwencji m.in. w akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi.

Błędna definicja płci i ideoloigiczne uprzedzenia

Przyjęcie Konwencji stanowi konsekwencję procesu zapoczątkowanego na początku lat 90.ubiegłego wieku w ramach Rady Europy, dotyczącego zapobiegania wszelkim formom przemocy względem kobiet.

Podejmowane inicjatywy zmierzały do przyjęcia przez państwa członkowskie standardów dotyczących przemocy opartej na płci społeczno-kulturowej (gender-based violence), o których mowa w szczególności w niewiążących zaleceniach Komitetu Ministrów dla państw członkowskich Rady Europy. Taka definicja płci jest sprzeczna z prawem naturalnym i tradycyjną definicją różnicującą płci biologiczne.

Szczególnym etapem rozwoju prac legislacyjnych były lata 2006–2008, w których kampania przeciwko przemocy względem kobiet nabrała wymiaru politycznego i ideologicznego. Tematyczne raporty krajowe określały skalę problemu oraz zróżnicowane mechanizmy prewencyjne przyjęte na poziomie państw członkowskich. W tym kontekście rozpoczęła się dyskusja nad potrzebą harmonizacji krajowych standardów prawnych, by zapewnić „analogiczny poziom ochrony ofiarom we wszystkich państwach-stronach Rady Europy”. Dyskusję tę zdominowały lewicowe rządy i wspierane przez nie ośrodki pozarządowe, lobbujące na rzecz postulatów skrajnie feministycznych i genderowych.

W grudniu 2008 r. Komitet Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu konwencji dotyczącej przemocy wobec kobiet. Powołany został Komitet Ad hoc (Ad Hoc Committee for preventing and combating violence against women and domestic violence, Komitet CAHVIO), który w przeciągu dwóch lat opracował tekst roboczy Konwencji.

Przygotowanie projektu konwencji i kapitulacja polskiej delegacji

Ostateczna wersja dokumentu została opracowana w grudniu 2010 r., a więc w okresie rządów koalicji PO-PSL. Ze strony polskiej w spotkaniach Komitetu CAHVIO uczestniczyła delegacja złożona z przedstawicieli resortów: pracy (resort wiodący), sprawiedliwości i spraw zagranicznych, przy czym skład na poszczególnych spotkaniach był zmienny i wynosił od jednej do trzech osób. W szczególności w spotkaniach komitetu brały udział następujące osoby: Monika Ksieniewicz, Katarzyna Wolska-Wrona, Agata Rogalska-Piechota, Rafał Kierzynka, Joanna Maciejewska, Agnieszka Kumas oraz Robert Drzazga.

Z analizy poszczególnych spotkań Komitetu CAHVIO wynika, że w większości obrad uczestniczyła ze strony polskiej Monika Ksieniewicz, zastępca dyrektora w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania (powołanego z inicjatywy PO), która następnie podkreślała potrzebę ratyfikacji przez Polskę Konwencji. Należy przy tym podkreślić, że dotychczas M. Ksieniewicz dawała już wyraz swemu przywiązaniu do wizji prawa międzynarodowego i jego instytucji jako narzędzi forsowania ideologicznych założeń społecznych dotyczących relacji pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi (Kraków) wraz z innymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacja Instytutu Ordo Iuris, Fundacja Pro-prawo do życia) wielokrotnie apelowały do polskich władz o nieprzyjmowanie i następnie odmowę ratyfikacji konwencji CAHVIO. Pomimo tych zabiegów, w 2015 roku polski parlament ustawowo wyraził zgodę na ratyfikację konwencji, a samego aktu ratyfikacji dokonał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Sytuacji nie zmieniły także petycje z wnioskiem o wypowiedzenie konwencji i przywrócenie tym samym poprzedniego stanu prawnego. Takie petycje (m.in. ze strony zatrzymajgender.pl) wysłało łącznie blisko 100 tys. osób.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź artykuł pt. Jak demoralizują nasze dzieci?

Posted in Bez kategorii Tags: akcje społeczne, CAHVIO, genderyzm, kampanie społeczne, konwencja antyprzemocowa, konwencja genderowa, konwencja przemocowa, konwencja stambulska, piotr skarga, piotra skargi, prawa rodziny, protesty społeczne, rodzina, stowarzyszenie kultury chrześcijańskiej, stowarzyszenie piotra skargi, zatrzymaj gender

Copyright © 2023. All Rights Reserved. Designed by WP Templates